Chesco Dem zones

The list below shows, for each zone:

• the zone number
• the name or description
web page, if any; or if none, Facebook (click on the zone name if highlighted in blue)
• the regular meeting date, if any (for details, see calendar)
Zone Leaders and Assistant Zone Leaders, with emails. (If a link doesn’t work for you, click once on the name; the email should appear in a box and you can copy and paste into email.)

For a map of zones and list of component municipalities, see farther below. Links to zone web sites (not Facebook) are also below; for links to all Chesco Dem municipal, zone, and regional organizations that have a web site, Facebook and/or Twitter account, click here. Zone Leaders and Assistant Zone Leaders are elected by the committeepersons in each zone as part of party reorganization every 4th year after the election of committeepersons (most recently May 2014) or subsequently to fill vacancies.

For other information on the Chesco Dem organization, see here. For all websites and Facebook and Twitter pages pages, see here.

Chair of the Zone Leader Caucus: Dick Bingham. Vice Chair: Dave McLimans.

1 Coventry/Vincent/East Nantmeal/Warwick Dems: first Tuesday; Stephen Schur, Paula Terrell
2 Western Chester County Democrats (WCCD) = Elverson/Honey Brook Borough and Township/West Nantmeal/Wallace/West Caln/West Sadsbury: Maria McCabe, Linda Baugher
3 OxGrove Democrats: second Thursday; David Ross, Russell Losco
4 Zone 4 Chester County Dems (South Coatesville/Modena/Parkesburg/East Fallowfield/Valley/Sadsbury): Dave McLimans, Stephannie McLimans
5 Downington/Caln/East Caln Dems: Lorraine Tindaro
6 Westtown/Thornbury/Birmingham Dems: Martin Goch, Rick Kosel
7 Bradford Democrats: 4th Tuesday; Kevin Houghton, ___
8 Kennett Area Dems: 2nd Thursday; Wayne Braffman, Victoria Wiedwald
9 West Chester Democrats: 4th Monday; Stephanie Markstein, Jim Salvas
10 Central Chesco Dems: 3rd Thursday; Diane O’Dwyer, Matthew Weiss
11 Northern Chester County Democratic Committee; Charlotte Valyo, Russell Strauss
12 Tredyffrin Township Democrats: 3rd Wednesday; Kathy Keohane, Jerry Henige
13 East Whiteland/Charlestown Dems: first Monday; Marsha Peltz, Bob Eshleman
14 West Whiteland Dems: Matthew Morley, ___
15 Easttown Dems: 3rd Thursday; MaryAnn Piccioni, Craig Lewis
16 Malvern/Willistown Dems: Adam Swope, Deb McGraw
17 East Goshen Dems: 4th Thursday, Beth Sweet, Christi Marshall
18 West Goshen Democrats: 3rd Wednesday; Nancy Lorback, Andrew Husband
19 Phoenixville Democratic Committee: 3rd Monday; Leo Scoda, Edwin Soto; for general information email here
20 Coatesville Dems: Khadijah Al Amin, Carmen Green

Map and list of zones

Below is a map of zones, as well as a text description of each zone, as of September 16, 2014.

Zone Map 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Municipalities in each zone are listed below. If you prefer, download black & white map, including names of municipalities, here: Zones B&W

Zone 1: The townships of North Coventry, East Coventry, South Coventry, East Vincent, West Vincent, East Nantmeal, and Warwick

Zone 2: The boroughs of Elverson and Honey Brook, and the townships of West Nantmeal, Wallace, Honey Brook, West Caln, and West Sadsbury

Zone 3: The boroughs of Atglen, West Grove, and Oxford, and the townships of West Fallowfield, Highland, Londonderry, Upper Oxford, Penn, London Grove, New London, Franklin, Elk, Lower Oxford, East Nottingham, and West Nottingham

Zone 4: The boroughs of South Coatesville, Modena, and Parkesburg, and the townships of East Fallowfield, Valley, and Sadsbury

Zone 5: The borough of Downingtown, and the townships of Caln and East Caln

Zone 6: The townships of Westtown, Thornbury, and Birmingham

Zone 7: The townships of East Bradford and West Bradford

Zone 8: The boroughs of Kennett Square and Avondale, and the townships of Newlin, Pocopson, Pennsbury, East Marlborough, West Marlborough, Kennett, New Garden, and London Britain

Zone 9: The borough of West Chester

Zone 10: The townships of East Brandywine, West Brandywine, Uwchlan, Upper Uwchlan, and West Pikeland

Zone 11: The borough of Spring City, and the townships of East Pikeland and Schuylkill

Zone 12: The township of Tredyffrin

Zone 13: The townships of East Whiteland and Charlestown

Zone 14: The township of West Whiteland

Zone 15: The township of Easttown

Zone 16: The borough of Malvern and the township of Willistown

Zone 17: The township of East Goshen

Zone 18: The township of West Goshen

Zone 19: The borough of Phoenixville

Zone 20: The city of Coatesville

Which Zone is my municipality in?

Municipality Zone
Atglen 3
Avondale Borough 8
Birmingham 6
Caln 5
Charlestown 13
Coatesville 20
Downingtown 5
East Bradford 7
East Brandywine 10
East Caln 5
East Coventry 1
East Fallowfield 4
East Goshen 17
East Marlborough 8
East Nantmeal 1
East Nottingham 3
East Pikeland 11
East Vincent 1
East Whiteland 13
Easttown 15
Elk 3
Elverson Borough 2
Franklin 3
Highland 3
Honey Brook 2
Honey Brook Borough 2
Kennett 8
Kennett Square Borough 8
London Britain 8
London Grove 3
Londonderry 3
Lower Oxford 3
Malvern Borough 16
Modena 4
New Garden 8
New London 3
Newlin 8
North Coventry 1
Oxford Borough 3
Parkesburg 4
Penn 3
Pennsbury 8
Phoenixville 19
Pocopson 8
Sadsbury 4
Schuylkill 11
South Coatesville 4
South Coventry 1
Spring City 11
Thornbury 6
Tredyffrin 12
Upper Oxford 3
Upper Uwchlan 10
Uwchlan 10
Valley 4
Wallace 2
Warwick 1
West Bradford 7
West Brandywine 10
West Caln 2
West Chester Borough 9
West Fallowfield 3
West Goshen 18
West Grove 3
West Marlborough 8
West Nantmeal 2
West Nottingham 3
West Pikeland 10
West Sadsbury 2
West Vincent 1
West Whiteland 14
Westtown 6
Willistown 16